کسب درآمد از سایتهای هایپ

سایتهای هایپ
معرفی شیوه ای مرسوم به هایپ

هايپ ( hyip ) مخفف ( high yield investment program ) به معني برنامه ی سرمايه گذاري با بازدهي بالاست. هايپ پديده ای مخصوص به اينترنت نيست. بلکه به هر نوع برنامه ی سوددهی با سود بالاتر از مقدار استاندارد چهار تا پنج درصد در سال اتلاق می شود. اگرچه برنامه های هايپ آفلاين شرکت هايی ثبت شده با سود پايدار و بالا هستند، ولی محدوديت شرکت در اين برنامه ها به سرمايه ی حداقل پانصد هزار دلار باعث رواج هايپ های آنلاين در ده سال اخير شده است. مشکل اينجاست که هايپ های آنلاين شفافيت کمتری دارند. بسیاری از هایپ ها در مورد شرکت خود، مدارک ثبت و آدرس دفاتر، نوع و روش سرمايه گذاری اطلاعاتی نمی دهند و اگر می دهند صحت آن ها غالبا قابل پيگيری نيست. ( سعی ما در سایت E-Trading ارائه سایتهایی است که تا حد امکان اطلاعات شفاف و قابل پیگیری ارائه نموده باشند )

هایپ در شریعت اسلامی

مضاربه عقدی اسلامی است که در بانک های ایرانی نیز از این طریق سود علی الحساب به مشتریان داده می شود. به این صورت که سرمایه گذار (مشتری یا کاربر) به عنوان کارفرما سرمایه اش را در اختیار عامل یا پیمانکار (بانک ، شرکت، وبسایت و…) قرار می دهد و عامل با استفاده از این سرمایه سود به دست می آورد و سود با توافق قبلی طرفین بین سرمایه گذار و عامل تقسیم می شود. در این صورت اگر خسارتی متوجه سرمایه شد، عامل يا سرمايه گذار هر كدام می تواند ضامن شوند، یا سرمایه گذار و عامل در ضرر نیز سهيم باشند.

تقریبا اکثر هایپ ها سود ثابت روزانه، هفتگی، ماهانه و… پرداخت می کنند که این نوع معامله در اسلام حرام است و ربا محسوب می شود ولی در بعضی از هایپ ها سود پرداختی ثابت نبوده و متناسب با سودی که خود سایت کسب می کند دارای نوسان می باشد . ( سعی ما در سایت E-Trading ارائه چنین سایتهایی است که از لحاظ شرعی نیز مشکلی نداشته باشند )

روش کار هایپ ها

روش كار به اينصورت است كه كاربران اينترنتي در اين سايت ها سرمايه گذاري مي كنند و صاحبان سايت، سرمايه ی كاربران را اكثراً در بازار فاركس و طلا و به طور کلی خريد و فروش مستغلات، ورزش ، كشاورزي و پروژه هاي دولتي و حتی برخی در هایپ های ديگر به كار مي بندند و سود روزانه ، ماهانه و … به كاربران پرداخت مي کنند. بسیاری از اين سايت ها ادعا می کنند، بين 0.5 تا 150 درصد سود روزانه پرداخت مي كنند. برخي از آن ها داراي اعتبار چند ساله اي هستند و فعالیت قابل توجهی دارند .

توجه کنید که تجارت در فارکس و سایر بازارهای بین المللی در بسیاری از سایتهای هایپ صرفا ً یک ادعاست که از طرف هایپ های کلاهبردار مطرح می شود. ( سعی ما در سایت E-Trading ارائه سایتهایی است که تا حد امکان اطلاعات سرمایه گذاری شفاف و قابل پیگیری ارائه نموده باشند )

هایپ های کلاهبردار

بسیاری هايپ ها کلاه بردارند و به کلاه برداران پونزی (ponzi scams ) معروفند. پونزی از نام چارلز پونزی سرمایه دار آمريکايی گرفته شده است که با دادن وعده هایی مبنی بر افزایش دارايی های افراد برنامه ای راه اندازی و صدها ميليون دلار جمع آوری کرد و از همان سرمايه های جمع آوری شده مبلغ کمی را به عنوان سود به سرمايه گذاران پرداخت می کرد و در آخر با چندصد ميليون دلار متواری شد. بطور كلي در طي ده سال گذشته 500 ميليون دلار توسط هايپ های دروغین كلاهبرداری شده. به عنوان مثال خانم كريس جانسون كه در سايت 12dailypro.com ادعا كرده بود در برنامه های 12 روزه 44% سود پرداخت مي كند، از 300 هزار نفر مبلغ 50 ميليون دلار كلاه برداري كرد.

جالب آن است که مبالغ سرمايه گذاری شده در سایت های هایپ بسيار زياد است. ا گرچه برخی از هايپ ها شکست می خورند ولی برخی نيز با جذب سرمایه های زياد از سرمايه های هر چند اندک سرمایه گذاران در همان ماه اول بين پنج تا صد و پنجاه هزار دلار و در سال اول بين 1 تا 40 ميليون دلار سرمايه جذب می کنند. حال اين سوال پيش می آيد که با وجود کلاه برداری هایی که تعداد زیادی از هایپ ها می کنند چگونه افراد باز هم در اين سايت ها سرمايه گذاری می کنند؟

روش های خاصی برای سرمايه گذاری در هايپ ها وجود دارد:

I. برخی سرمايه گذاران در هايپ هایی سرمايه گذاری می کنند که قابل اعتمادتر هستند. تعداد انگشت شماری هايپ (حدود 10 هایپ) وجود دارند که دارای ssl هستند. (البته اعتبار مراجع مختلف ارائه دهنده ی اس اس ال متفاوت است.) علاوه براينکه ssl امنيت تبادلات مالی يک وبسايت را تامين می کند (که خود سبب جلب اعتماد بيشتر می شود)، مرجع صدور گواهينامه ی SSL ، براي صدور آن، مدارك ثبت شركت و مدارك شناسايي فرد متقاضي را طلب مي كند و اعتبار آن را از مراجع دولتي كشور فرد متقاضي پيگير مي شود. بنابراین ssl مانند يک پاسپورت يا گواهينامه نشان دهنده ی موجوديت صاحبان وبسايت و قابل پيگير بودن تخلفات آنان است. همچنين با پیگیری آدرس و شماره تلفن های اعلام شده از طرف هایپ، پرسیدن سوالاتی از مدیران هایپ (مثلا در مورد سوابق آن ها در فارکس)، پیگیری نام دامنه ی سایت، سابقه ی طولانی و… می توان هایپ های قابل اعتمادتر را شناخت. البته باید توجه داشته باشید که داشت گواهی SSL دلیلی بر قانونی بودن یک هایپ نمی باشد ولی آن هایپ را بسیار قابل اعتماد تر می کند .

علاوه براینکه هایپ هایی که ادعای پرداخت سود روزانه ی بیش از 7% را دارند به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند.

II. برخی سرمایه گذاران در هایپ های تازه تاسیس سرمایه گذاری می کنند. در اینصورت صرفنظر از مقدار سودی که پرداخت می کنند و سایر مدارکی که نشان دهنده ی کلاه بردار بودن آنان است، برخی در ابتدای تاسیس این هایپ ها سرمایه گذاری می کنند، سود پرداخت شده توسط هایپ را برداشت می کنند و همه ی آن را مجددا سرمایه گذاری نمی کنند. پس از مدتی (بین چند روز تا یکی دو ماه) مقدار سودی که برداشت کرده اند از سرمایه ی اولیه شان بیشتر می شود. حال حتی اگر هایپ کلاه بردار باشد، آن ها ضرر نکرده اند.

III. کاربران سرمايه ي خود را بين سايت هاي مختلف پخش مي كنند. به عنوان مثال اگر هزار دلار سر مايه دارند در 20 سايت 50 دلار سرمايه گذاري مي كنند. در اینصورت با بسته شدن یک یا تعداد کمی سایت فرد کل سرمایه اش را از دست نمی دهد. برخی سرمایه ی خود را در هایپ های مورد 1 ، برخی در هایپ های مورد 2 و برخی در هر دو نوع پخش می کنند.

نظارت بر هایپ ها (hyip monitoring)

شركت هاي ديگري معروف به هايپ مانيتورينگ (hyip monitoring) هستند كه با سرمايه گذاري در هايپ های مختلف به كاربران خود نشان مي دهند كه چه هايپ هايي سودي را كه ادعا كرده اند پرداخت مي كنند. همچنين در اين سايت ها و فروم ها كاربران مي توانند نظرات خود را راجع به هايپ ها بنويسند و تخلفات آن ها را گزارش کنند. توجه داشته باشید که همه هایپ مانیتور ها قابل اعتماد نیستند و برخی از آنها اطلاعات صحیحی ارائه نمی کنند .

مفاهیم عمومی در سایتهای هایپ

profit/interest: هر هایپ علاوه بر نمایش سود در سایت، بطور خودکار سود هر کاربر را در هر روز محاسبه و در کنترل پنل مخصوص هر کاربر مقدار سود هر روز را در همان روز اضافه می کند و کاربر اجازه دارد تا سقف مقدار سودی که دارد از حسابش برداشت کند، که این برداشت نیز بطور خودکار از بانک الکترونیکی مربوطه انجام می شود.

Compound: چون این امکان برای سرمایه گذار وجود دارد که در هر زمان سود خود را برداشت کند، برای معاملات فارکس نمی توان از سود سرمایه استفاده کرد. (در صورت استفاده کردن ممکن است این مشکل پیش بیاید که در زمان انجام معامله چندین نفر از حساب خود برداشت کنند.) بنابراین، در برخی از هایپ ها این امکان برای سرمایه گذار قرارداده شده تا با سرمایه گذاری مرکب (compound) به طور خودکار سود حاصل به سرمایه ی اولیه (principal) اضافه شود و به آن سود تعلق گیرد.

Withdraw: برداشت سود از حساب در هر زمان می تواند توسط خود سرمایه گذار انجام گیرد. ولی برداشت سرمایه ی اولیه پس از مدت معینی در حدود چند ماه از درخواست انجام می شود تا برای معاملات فارکس مشکلی پیش نیاید. البته در بسیاری از هایپ ها امکان برداشت سرمایه ی اولیه وجود ندارد.

Referral/affiliate: یکی از راه های نوین و پربازده تبلیغاتی سیستم ارجاعی (referral) است که بیشتر سایت های تجارت الکترونیک حتی سایت های معتبری مثل adbrite، thawte و… نیز از آن بهره می برند. روش کار به این صورت است که در سایت اعلام می شود، هر فرد که عضو سایت است می تواند برای سایت بازاریابی کند و در صورت سرمایه گذاری افرادی که او را به عنوان بازاریاب معرفی می کنند، درصدی از مبلغ سرمایه گذاری شده را به عنوان کارمزد دریافت می کند. برخی سایت ها سیستم ریفرال چند سطحی ارائه می دهند که هم از نظر سایر کشورها از جمله امریکا و هم در ایران غیر قانونی است. درحالیکه ریفرال معمولی یا تک سطحی طبق قانون اسلامی جعاله، عملی شرعی است.

این مقاله به شما کمک کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *